Czyszczenie piaskowca



Temat trudny czy łatwy?


Wydawać by się mogło, że wręcz banalny - w końcu brud to brud!

A jednak zabrudzenia tarasów czy innych powierzchni wykonanych z piaskowca często przysparzają właścicielom niepotrzebnych kłopotów.

Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, zapraszam do krótkiego artykułu poniżej.

Przy obecnym zanieczyszczeniu powietrza można się spodziewać, że porowaty piaskowiec szybko zmieni swój wygląd i pociemnieje. Pozbycie się zanieczyszczeń atmosferycznych nie jest większym problemem, można je łatwo usunąć myjką ciśnieniową bez stosowania środków chemicznych.

Problem pojawia się, kiedy brud to tak naprawdę nie brud a tylko tak wygląda.

W przypadku porowatego piaskowca częstą przyczyną pojawiania widocznych na powierzchni czarnych przebarwień jest rozwijający wewnątrz kamienia grzyb. Ciemne plamy grzyba wyglądają niemal identycznie jak zabrudzenia atmosferyczne, ale ich odróżnienie nie powinno być takie trudne.

Wnikające w kamień podczas opadów zanieczyszczenia będą tworzyły równomierne przebarwienia podczas gdy rozwijający się w kamieniu grzyb będzie tworzył nierównomierne mniejsze lub większe plamy.
O ile w pierwszym przypadku szczotka lub mycie ciśnieniowe powinno być wystarczające to w drugim bez odpowiednich preparatów chemicznych usunięcie zabrudzeń będzie bardo trudne.

Sprawa się nieco komplikuje, kiedy jednocześnie mamy do czynienia z grzybem i zanieczyszczeniami atmosferycznymi.


Większość produktów dostępnych na polskim rynku przeznaczona do czyszczenia kamienia-piaskowca to preparaty kwaśne lub mocno alkaiczne. Mogą być pomocne przy usuwaniu opornych osadów atmosferycznych, ale będą nieskuteczne, jeżeli w kamieniu rozwija się grzyb.
Jeżeli źródłem ciemnych plam faktycznie jest grzyb jedynymi skutecznymi preparatami będą te przeznaczane do usuwania zanieczyszczeń pochodzenia organicznego.


Przechodząc do praktyki - od czego zacząć czyszczenie piaskowca?

1. Mycie mechaniczne lub ciśnieniowe


Spróbujmy zacząć od najprostszych metod, a więc szczotka, szorowanie lub mycie ciśnieniowe. Porowaty piaskowiec łatwo przyjmuje brud, ale równie łatwo daje się go czyścić. Jeżeli problem nie leży głębiej to powinno wystarczyć, żeby przywrócić pierwotny wygląd kamienia.

Działając na skróty można zacząć od zastosowania preparatów dezynfekujących i dopiero potem spłukać pozostałości zanieczyszczeń. Jeżeli jednak nie mamy pewności z jakim brudem mamy do czynienia myjka będzie dobrym początkiem.

2. Dezynfekcja kamienia


Nadal widoczne są ciemne plamy i przebarwienia? Bardzo prawdopodobne, że ten oporny brud to właśnie zanieczyszczenia organiczne.
Gorąca woda, wysokie ciśnienie czy wylewanie żrących kwasów może jedynie uszkodzić kamień, ale nie przyniesie większych efektów. Na tym etapie niezastąpione będą preparaty dezynfekujące i rozpuszczjące zanieczyszczenia organiczne.

DYNASIL® RENOWAL ALK - preparat do szybkiego usuwania zanieczyszczeń pochodzenia roślinnego.

DYNASIL® RENOWAL TOR - neutralny środek do usuwania zazielenień, mchów, glonów i porostów.

3. Czyszczenie chemiczne.

Jeżeli nie próbujesz wyczyścić zabytkowego pomnika to prawdopodobnie kamień wygląda jak nowy.
Do czyszczenia ciężkich nawarstwionych zabrudzeń można zastosować preparaty:

DYNASIL® RENOWAL KR - Skoncentrowany silnie działający, preparat do czyszczenia kamienia naturalnego, usuwania wykwitów, oraz uporczywych zabrudzeń.

DYNASIL® RENOWAL 500 - Silnie działający kwaśny preparat przeznaczony do usuwania mocnych i opornych zabrudzeń z kamienia naturalnego - piaskowca.