Jak czyścić piaskowiec

Impregnat przeciw plamom – test
7 maja 2015
impregnacja polerowanego kamienia – test
13 września 2015

Ponieważ ostatnio bardzo często dostajemy pytania dotyczące czyszczenie piaskowca, krótko podpowiadamy trzy możliwe rozwiązania.

Przed zastosowaniem chemii warto wcześniej sprawdzić działanie myjki ciśnieniowej. Może się to okazać bardzo skuteczną metodą nie wymagającą stosowania chemii. A więc oszczędzimy czas i pieniądze :) Jeżeli to nie pomoże dopiero wtedy warto sięgnąć po chemię...

1. Zabrudzenia atmosferyczne

Przy czyszczeniu opornych na działanie wody pod ciśnieniem zabrudzeń można zastosować Dynasil® Renowal 500 lub Dynasil® Renowal KR. Z koncentratu należy przygotować roztwór roboczy zgodnie z opisem na opakowaniu i zwilżyć powierzchnię. Po paru minutach można przystąpić do mycia ciśnieniowego przy użyciu myjki. (Niestety w większości przypadków myjka będzie potrzebna, ponieważ rozpuszczone zanieczyszczenia mówiąc nieładnie trzeba wytargać z materiału)

 

2. Zabrudzenia atmosferyczne + organiczne (mchy, glony, grzyby...)

Tego typu zabrudzenia sprawiają najwięcej kłopotów. Okazuje się że Środki czyszczące nawet w połączeniu z myjką nie przynoszą pożądanych efektów. Co wtedy należy zrobić?

Po pierwsze dezynfekcja powierzchni, która spowoduje osłabienie mikroorganizmów i ułatwi ich późniejsze czyszczenie. Do tego celu należy użyć Dynasil® Renowal ALK. Wydłuża to nie co całą pracę ponieważ po aplikacji preparatu musimy poczekać kilka dni aby skutecznie zadziałał, ale wielkiego wyboru nie ma skoro inne metody zawiodły. Póżniej postępujemy jak w przypadku Czyszczenia zabrudzeń atmosferycznych.

Jedna ważna uwaga, nie wszystkie zabrudzenia organiczne są zielone, grzyby rozwijające się w przemoczonym kamieniu czasami do złudzenia przypominają zwykłe zabrudzenie. Nie ma jakiegoś uniwersalnego sposobu na to żeby je odróżnić od zwykłego brudu. Najlepiej po kolei sprawdzić działanie samej myjki, później z środkiem myjącym a dopiero na końcu z dezynfekcją. 

Żeby w przyszłości nie borykać się z tego typu problemami dobrze by było rozważyć impregnację :)

 

Dynasil Renowal500Preparat do mycia kamienia Dynasil® Renowal 500

 

Renowal ALK_1LPreparat do mycia zazielenień Dynasil® Renowal ALK

 

Zespół Consil Polska

1 Comment

  1. arkam.krakow pisze:

    Dobre porady! 🙂

Dodaj komentarz