Problem z przeciekającym kominem

Impregnacja klinkieru – po co impregnować ?
28 lipca 2013
Impregnacja i paroprzepuszczalność
10 sierpnia 2013

Stosowanie cegły dziurawki do wykonania kominów jest poważnym błędem, kominy obudowane cegłą szczelinową w 90 % przypadków przeciekają. Wynika to głownie z warunków jakie panują na dachu, silny wiatr wpycha wodę w najdrobniejsze szczeliny, wypełniając wszystkie możliwe kanaliki. Efektem gromadzenia wody w dziurawce bardzo często są zacieki wewnątrz budynku.

impregnacja cegły

Impregnacja jest skutecznym i prostym rozwiązaniem problemu przeciekających kominów. Impregnat uszczelni cegłę i fugę, sprawiając że cała powierzchnia komina stanie się wodoodporna. Ze względu na wyjątkowe właściwości impregnatów hydrofobizujących woda odpychana jest również z wszelkiego rodzaju szczelin i pęknięć, co gwarantuje kompletną ochronę na całej powierzchni. Skuteczność impregnacji przy wodzie opadowej (uderzającej w szczelinę) została potwierdzona dla szczelin do szerokości ok. 0,3 mm.

Przed przystąpieniem do impregnacji należało by również wyeliminować ewentualne inne przyczyny przeciekania komina. Przede wszystkim należy sprawdzić szczelność spoin. Jeśli komin został wymurowany na niepełne spoiny (tzn. spoina jest cofnięta względem lica cegły) należy usunąć spoinę do głębokości około 15 mm i wykonać nową spoinę licując ją z cegłą. Dobrze było by również sprawdzić szczelność obróbek dekarskich i dopiero wtedy wykonać impregnację.

Impregnat do klinkieru - Dynasil® Klinkier

 

4 Comments

 1. Rafał pisze:

  Latem kupiłem ten preparat do impregnacji komina, cegła pełna na zaprawie też z wyższej półki, okazało się że komin przecieka poprzez fugi. Obserwowałem zjawisko przeciekającego komina dosyć długo, podczas ulewnych deszczy wchodziłem na dach i się zastanawiałem dlaczego cieknie. Założyłem czapkę blaszaną, w kominy wentylacyjne założyłem kratki, poprawiłem obróbkę a i tak ciekło podczas kilku dni padania deszczu. Latem postanowiłem kupić Wasz impregnat, pomalowałem go cztery razy gdzie najbardziej się skupiłem na impregnacji fug. Czekałem na deszcz który w ostatnim czasie nie dawał spokoju, padało i padało. Codziennie obserwowałem kominy i są zupełnie suche, wcześniej przy mniejszych i krótszych deszczach były mokre.. Rewelacyjny produkt w który wcześniej jak go kupowałem nie wierzyłem, a efekt jest rewelacyjny.

  Rafał

 2. ugasilacunoj pisze:

  U mnie jak na razie problem też zniknął, zobaczymy jak będzie dalej. Dzięki za fachową poradę

 3. marcin pisze:

  Moim zdaniem nie do końca jest tak źle z tą dziurawką. Po prostu 90% kominów jest z takiej cegły i stąd większość problemów z przeciekającym kominem dotyczy oczywiście kominów z dziurawki. To jest statystyka. Sam mam kominy systemowe, dosyć wysoko wystające ponad dach i gdy przyszło do ich wykończenia to miałem dylemat czy użyć cegły pełnej czy dziurawki do obmurowana. Dla mnie problemem nie była cena, ale nie pasowała mi masa takiej konstrukcji z cegły pełnej (mimo że producent komina twierdził że można..) Ostatecznie obmurowałem cegłą połówkową, a że niestety ta występuje tylko z dziurami to mam komin z dziurawki. Spoina pełna, dobra zaprawa, dokładne obróbki i kominy nie ciekną. 

 4. Viktorgab pisze:

  Po woli zaczynałem myśleć o rozebraniu komina, stosowałem wcześniej kilka impregnatów ale efekt albo żaden albo wytrzymywał maksymalnie krótkie opady.

  Komin stoi, nie przecieka, wygląda że problem rozwiązany. Mineło 8 miesięcy i żaden deszcz nie dał rady więc liczę że tak już zostanie. Stanowczo mogę polecić pierwsze trwałe efekty po kilku próbach z innymi "nano" cudami. 

Dodaj komentarz