Pogłębiacz koloru Dynasil WET

Efekt mokrej powierzchni Dynasil WET
5 kwietnia 2016
Impregnacja cegieł typu „hand-form”
6 lipca 2016

impregnat pogłębiający kolor

Dynasil® WET - niepowtarzalny efekt wzmocnienia koloru

Czym Dynasil® WET różni się od innych preparatów oferujących tzw. „mokry efekt”. Oczywiście wszystkich konkurencyjnych nie znamy, ale tendencje rynkowe od paru lat są niezmienne i można odnieść wrażenie że dostępne rozwiązania są powielane przez kolejne firmy.  Mamy nazieje że poniższe zestawienie pozwoli odróżnić przynajmniej te bezpieczne od tych których lepiej nie stosować. Możemy wyróżnić kilka typowych impregnatów (rozwiązań) dostępnych na rynku oferujących "efekt mokrej powierzchni", poniżej krótka specyfika tych najbardziej popularnych.

 

Impregnaty zawierające żywice syntetyczne
Najczęściej są to żywice akrylowe lub rzadziej ze względu na cenę poliuretanowe. Faktycznie pozwalają one na dość intensywne pogłębienie koloru powierzchni mają jednak dwie główne wady. Są stosunkowo mało odporne na działanie promieniowania UV, ale przede wszystkim zaklejają pory materiału, pozbawiając powierzchnię naturalnej paroprzepuszczalności. W przypadku materiałów słabszych, mocno porowatych jest to bardzo niebezpieczne dla powierzchni zwłaszcza na zewnątrz pomieszczeń i może powodować odspojenie zewnętrznej zaimpregnowanej warstwy materiału. O tym było już parę słów we wcześniejszych artykułach.

Impregnaty zawierające naftę kosmetyczną
Ulubiony chyba sposób zwłaszcza niemieckich i włoskich firm produkujących impregnaty. Nafta kosmetyczna nie jest niczym innym jak odaromatyzowanym (bezzapachowym) wolno parującym rozpuszczalnikiem który wprowadzony w powierzchnię może się utrzymywać nawet przez kilkanaście miesięcy dając „mokry efekt”. To ze czegoś nie czuć to nie znaczy że nie paruje, przez co wewnątrz pomieszczeń wydaje się to nie do końca dobrym rozwiązaniem. Na zewnątrz pomieszczeń okres utrzymywania się w powierzchni nafty znacznie się skraca ze względu na nagrzewanie powierzchni i dobrą cyrkulację powietrza.  A więc tak czy inaczej efekt z czasem samoistnie słabnie.

Impregnaty zawierające oleje.
Chyba najprostszy sposób, natłuścić i będzie efekt mokrej powierzchni. Najczęściej są to oleje rozpuszczone w rozpuszczalniku choć nie do końca  rozumiemy po co, skoro można by zastosować czysty olej, przynajmniej nie śmierdzi. W każdym razie rozwiązanie w mirę bezpieczne dla ludzi i dla powierzchni impregnowanej. Nie będzie jednak zbyt trwałe, a przy zmywaniu detergentami szybko odtłuścimy taką powierzchnię i efekt zniknie, a więc na pewno ni będzie odpowiednie na posadzki, blaty i parapety. Oleje również źle reagują na podłożach alkaicznych takich jak beton i a ich struktura bardzo szybko ulega ziszczeniu. Jednym słowem rozwiązanie bardzo nietrwałe.

Impregnaty silikonowe
Wśród dostępnych rozwiązań to wydaje się chyba najbezpieczniejsze, nie odparowuje, nie zatyka całkowicie porów materiału i będzie stosunkowo trwałe w porównaniu do nafty czy olejów. Są też pewne ograniczenia jeżeli chodzi o działanie. Silikony są głównie hydrofobowe więc blokują wsiąkanie wyłącznie wody, tak więc wewnątrz pomieszczeń w kuchniach, łazienkach ale i na zewnątrz np. na tarasach dadzą wyłącznie połowiczną ochronę. Co prawda można znaleźć  „silikonowe pogłębiacze koloru” zabezpieczający również przed olejami ale mamy wrażenie że to nie do końca cały skład impregnatu. Tak więc wygląda na to że trzeba czytać między wierszami i liczyć w uczciwość producentów J

 

Czym więc różni się Dynasil® WET od innych preparatów pogłębiających kolor?. Tak najkrócej można powiedzieć że wszystkim.

Nie zawiera żadnych żywic syntetycznych przez co jest bezpieczny dla materiału. Nie zawiera „nafty kosmetycznej” przez co efekt jest trwały i nie odparowuje. Nie natłuszcza powierzchni jak to jest w przypadku oleju, i daje pełną ochronę zarówno przed wodą jak i olejami.

Dynasil® WET swoje kompleksowe działanie i trwałość zawdzięcza zastosowaniu najnowszych technologii hydro i oleofobowych związków aktywnych.  Związki te posiadają zdolność do chemicznego wiązania się powierzchnią, przez co trwałość uzyskanego efektu pogłębienia koloru i trwałość ochrony na zewnątrz pomieszczeń jest znacznie wydłużona w porównaniu do innych tego typu impregnatów.  Wewnątrz pomieszczeń uzyskany efekt kolorystyczny i ochronny jest trwały i nie wymaga odnawiania, a więc zabieg impregnacji jest jednorazowy.

Zespół Consil

impregnat efekt mokrego kamienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *