Impregnacja klinkieru – po co impregnować ?

Problem z przeciekającym kominem
2 sierpnia 2013

Cegła klinkierowa to produkt całkowicie naturalny. Ze względu na bogactwo faktur, kolorów i formatów daje niezliczone możliwości projektowania elewacji oraz wykończenia wnętrz, dlatego też jest bardzo popularnym materiałem budowlanym.

Niestety jak większość materiałów elewacyjnych klinkier nie jest odporny na zabrudzenia dlatego też bardzo często wymaga dodatkowej ochrony. Impregnacja jest zabiegiem, który ma na celu zabezpieczyć cegłę przed przyjmowaniem wilgoci i brudu oraz sprawić, że będzie łatwiej ją utrzymać w czystości. Dobrze dobrany impregnat zabezpieczy elewacje wykonane z cegły klinkierowej przed ewentualnym występowaniem wykwitów, uszczelni spoiny, i zabezpieczy przed nieestetycznymi zaciekami.

Impregnacja jest szczególnie wskazana w przypadkach gdy ogrodzenie znajduje się np. w sąsiedztwie drogi, gdzie łatwo ulega zabrudzeniu. Zaimpregnowaną elewację łatwo wyczyścić za pomocą zwykłego zraszacza ogrodowego, ale zazwyczaj cały proces czyszczenia odbywa się pod wpływem opadów deszczu.

Impregnacja cegły maszynowej – Dynasil® Klinkier

impregnat do klinkieru1Cegła klinkierowa – maszynowa, charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością, dlatego impregnacja wymaga odpowiednio dobranego impregnatu. Bardzo często impregnacja preparatami nie zawierającymi rozpuszczalników jest niemożliwa, lub jest stosunkowo nietrwała ze względu na bardzo powierzchniowe działanie.

Dynasil® klinkier, jest rozpuszczalnikowym impregnatem posiadającym doskonałą zdolność penetracji nawet na podłożach o bardzo niskiej nasiąkliwości. Zawarte w impregnacie silany są aktualnie najmniejszymi związkami wykorzystywanymi do ochrony materiałów przed wodą (hydrofobizacji). Dodatkowo wolno parujące rozpuszczalniki wykorzystane w impregnatach Dynasil® posiadają doskonałą zdolność do penetracji materiałów ceramicznych. Dzięki temu substancje aktywne bez trudu transportowane są głęboko w pory materiału, zapewniając kompletną i trwałą ochronę zarówno cegły jak i fugi.

Średnia wydajność impregnatu na cegle maszynowej: ok. 7-8 m2/L

 

Impregnacja cegły ręcznie formowanej – Dynasil® ST

impregnat do klinkieru2Cegły ręcznie formowane bardzo często nie są już materiałem wyłącznie elewacyjnym. Coraz częściej można je spotkać jako wykończenie łazienek, kuchni czy salonów.Niestety stosowanie w pomieszczeniach rozpuszczalnikowych impregnatów jest uciążliwe ze względu na zapach, ale i również sama ochrona przed wodą nie jest już wystarczająca.

Rozwiązaniem jest Dynasil® ST, bezrozpuszczalnikowy impregnat chroniący przed wodą jak również przed powstawaniem tłustych plam. (hydro i oleofobizujący). Ze względu na naturalne właściwości cegły ręcznie formowanej impregnat doskonale penetruje w głąb cegieł, dlatego doskonale sprawdza się do impregnacji zarówno ścian wewnątrz jak i na elewacjach.

Dynasil® ST, w delikatny sposób ożywia naturalną kolorystykę cegły, pozostawiając jednak naturalny wygląd cegły.

Wydajność impregnatu ok. 5m2/L

 

 

Linki do prepratów:
Impregnat do klinkieru
Impregnat do cegły ręcznie formowanej

impregnacja dynasil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *