Przyczyny powstawania wykwitów na klinkierze

Czyszczenie klinkieru
16 marca 2014
Usuwanie plam z oleju z kostki
4 stycznia 2015

Wykwity pojawiające się na cegłach klinkierowych, przez wiele osób uznawane są jako nieodłączny element ceglanych elewacji, wynikający poniekąd z natury cegły. Nie jest to prawdą.


Cegła klinkierowa jako materiał całkowicie naturalny nie posiada żadnych związków które mogły by wywoływać ten niezbyt pożądany i uciążliwy problem. Nawet zaprawy z trasem nie uchronią cegły przed białym nalotem jeżeli wykonawca nie bedzie stosował się do kilku prostych zasad sztuki budowlanej.

Na pytanie o przyczyny powstawania wykwitów odpowiada doświadczony wykonawca Piotr Jelonek - KLINKIERMUR

Od dawna wielu klientów zadaje mi pytanie, Skąd biorą się wykwity na elewacjach, ogrodzeniach klinkierowych? Moja odpowiedź jest zawsze taka sama  w 90% winny jest wykonawca. Wykonawca który nie przestrzega lub nie zna podstawowych zasad sztuki budowlanej dotyczącej cegły klinkierowej i murów trójwarstwowych. Wielu z nich zgania winę na zaprawę lub cegłę niestety nigdy na siebie. Wiadomo że zaprawy są lepsze i gorsze ale przy zachowaniu wszelkich zasad sztuki zawodowej z każdej można wymurować elewacje, ogrodzenie bez wykwitów. Wiele zapraw produkowanych jako zaprawa do klinkieru ma wady związane z zastosowaniem do ich produkcji tanich i kiepskich składników mających na celu obniżenie ceny produktu, co może mieć wpływ na pracochłonność lub na przebarwienia fugi ale na pewno nie mają wpływu na wykwity. Cegła odpowiednio składowana i przechowywana też nie ma większego znaczenia na powstawanie wykwitów. Jako wykonawca z wieloletnim doświadczeniem z przykrością muszę stwierdzić że największy wpływ na to zjawisko ma niewiedza i niechlujstwo  co przy tak pięknym i wdzięcznym materiale jakim jest  klinkier nie powinno mieć miejsca. Dla ostrzeżenia przedstawiam 6 podstawowych grzechów popełnianych przez wykonawców

1. Brak dobrej izolacji poziomej na fundamencie
2. Niewłaściwe składowanie cegły (odkryta, zalewana przez deszcz)
3. Stosowanie do ocieplenia niewłaściwych materiałów (np. styropianu zamiast wełny)
4. Brak szczeliny wentylacyjnej i puszek
5. Murowanie na cofnięta fugę
6. Brak zabezpieczenia przed wodą na świeżo wymurowanej ścianie lub źle wykonane zabezpieczenie (zbyt szczelne niepozwalające na wentylację i schnięcie zaprawy)

Po zapoznaniu się z powyższym tekstem każdy inwestor powinien się szybko zorientować  z jakim wykonawcą ma do czynienia a co za tym idzie uchronić się przed kłopotami i niepotrzebnymi kosztami.

wykwity na klinkierze

 

    Tak nie musi być !

 

 

 

 

 

Podobne artykuły
Czyszczenie klinkieru

Linki
Czyścik do klinkieru - Dynasil® Renowal KR 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *