Impregnacja kostki brukowej

impregnat-mokra-kostka

Kostka brukowa cieszy się dużą popularnością, materiał ten jest wykorzystywany praktycznie w każdym sektorze budownictwa, od budynków prywatnych po inwestycje komercyjne i przemysłowe.

Niezależnie od warunków użytkowania impregnacja kostki brukowej jest zabiegiem przynoszącym widoczne korzyści. Blokuje wnikanie rozpuszczonych przez opady zanieczyszczeń, hamuje porastanie mchów, redukuje występowanie wykwitów, chronić przed plamami z olejów silnikowych i wzmacnia kolorystykę – efekt mkrej kostki.

Na co zwrócić uwagę wybierając impregnat do kostki brukowej?

Impregnat nie powinien tworzyć na powierzchni powłoki, ani żadnej warstwy która będzie narażona na ścieranie. Ułożona wokół budynków kostka nie jest jednakowo użytkowana i wydeptanie widocznej ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych jest tylko kwestią czasu. Powłokowe preparaty wpływają również na bezpieczeństwo użytkowania, pokryta warstwą impregnatu kostka brukowa będzie bardziej śliska. Konsekwencje dla poruszających się osób lub wydłużonej drogi hamowania pojazdów łatwo sobie wyobrazić.

Wysoko skoncentrowane impregnaty DYNASIL® sprawdzą się w najcięższych warunkach skutecznie chroniąc powierzchnię przed zabrudzeniami, utratą koloru bez zmiany właściwości użytkowych powierzchni. Zapewniają ochronę przed powstawaniem tłustych plam, maskują pozostałości po wykwitach i ograniczają ich występowanie.

Impregnaty – efekt mokrej kostki

Rekomendowane produkty do impregnacji kolorowej kostki brukowej, płyt tarasowych, ogrodzeń betonowych i okładzin elewacyjnych.

DYNASIL® ST-BRUK DYNASIL® WET
Rodzaj impregnatu Wodny Rozpuszczalnikowy
Zakres ochrony Woda / olej Woda / olej
Zmina koloru Intensywna / wygląd mokrej kostki Wygląd mokrej kostki
Odporność na UV Pełna Pełna
Krycie wykwitów Dobre Bardzo dobre
Rodzaj impregnacji strukturalna, brak powłoki strukturalna, brak powłoki
Przeznaczenie Kostka brukowa
Płyty chodnikowe
Płyty tarasowe
Kostka brukowa
Płyty chodnikowe
Płyty tarasowe
Rodzaj powierzchni Gładkie/płaskie
Szczotkowane
Śrutowane
Postarzane/obtłuczone
Gładkie/płaskie
Szczotkowane
Śrutowane
Postarzane/obtłuczone
Płukane
Fakturowane typu Wet cast
Orientacyjna
wydajność z 1L
ok. 4-5 m2 Gładkie: ok. 4-6 m2
Płukane: ok. 5-7 m2
Fakturowane: ok. 6-8 m2

 

Najczęstsze pytania dotyczące impregnacji kostki brukowej. 

Po jakim czasie od ułożenia kostki można ją impregnować?

Najczęściej zaleca się, aby odczekać około 2 lat. Jest to bardzo ogólne zalecenie i jest związane z charakterystycznym dla betonowych materiałów pojawianiem się białych wykwitów.

Jeżeli po ułożeniu kostka nie posiada białych nalotów lub są one niewielkie można wykonać impregnacje zaraz po ułożeniu. Impregnacja będzie w takim przypadku chronić przed ewentualnym pojawieniem się wykwitów w późniejszym czasie. Jeżeli kostka ma już wykwity z impregnacją można poczekać. Jest to chwilowe zjawisko, które z upływem czasu samoczynnie zanika i po dwóch latach po wykwitach nie powinno być większych śladów.